6 listopada 2016 Udostępnij

Współpraca z architektem wnętrz jest po prostu opłacalna

Architektura wnętrz, rozumiana po prostu jako projektowanie wnętrz, wydaje się bardzo przyjemną zabawą i wyzwaniem, dzięki któremu możemy stworzyć coś ładnego i dostosowanego do naszego gustu. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jest to równocześnie wyzwanie szalenie czasochłonne i wymagające od architekta wnętrz doskonałej znajomości rynku. W praktyce okazuje się, że biuro projektowania wnętrz jest nam w stanie zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale także nerwów i pieniędzy. Co więcej, mamy pewność, że wykonana aranżacja będzie w pełni udana i wydające nam się dobre przed oczami wyobraźni rozwiązania nie okażą się klapą.

Kim jest architekt wnętrz?

Projektowanie wnętrz wymaga posiadania całego wachlarza umiejętności. Architekt wnętrz musi być dobrym organizatorem i dekoratorem, do tego musi być inżynierem oraz posiadać znakomite rozeznanie w możliwościach pojawiających się na rynku. W dużej mierze ktoś taki musi jeszcze być jeszcze psychologiem, ponieważ tworzone przez niego przestrzenie są dla kogoś i musi on tę osobę przynajmniej oględnie poznać oraz porozumieć się z nią w kwestii planów.

Architektura wnętrz od strony materialnej

Nie należy bynajmniej traktować architekta wnętrz tylko jako doradcy, który lubi ładne wnętrza. Jest to realny profesjonalista znający się na wszystkich pracach wykończeniowych, dzięki czemu może on sprawować nadzór nad wszystkimi wykonywanymi przez robotników pracami. W praktyce ważniejsze zazwyczaj są jednak jego zdolności w zakresie doboru odpowiednich rozwiązań i materiałów. Ilość dostępnych na rynku opcji w dzisiejszych czasach jest szalona i samo zapoznanie się z nimi jest zazwyczaj poza zasięgiem zwykłej osoby niezajmującej się tym zawodowo.

Wynajęcie architekta

Profesjonalne biuro projektowania wnętrz prowadzi monitoring rynku i do tego współpracuje z producentami, dzięki czemu posiada informacje o nowych rozwiązaniach kiedy tylko te się pojawiają. Co ważniejsze, architekt wnętrz potrafi dobrać rozwiązania do konkretnych potrzeb danego klienta i jego możliwości finansowych. Sprzedawca w sklepie nie posiada zwykle odpowiedniej wiedzy i zaangażowania, by być tutaj realną pomocą.

Projektant wnętrz i jego mikstura

Samo postawienie na najdroższe rozwiązania i na najwyższą jakość materiałów wcale nie gwarantuje dobrego efektu. Bardzo często jest to dalece niewystarczające. Kluczową rolę odgrywają bowiem połączenia konkretnych rozwiązań. Trzeba się orientować zagadnieniach psychologii barw i budowania przestrzeni, trzeba rozumieć grę światła oraz posiadać doświadczenie odnośnie realnych skutków podejmowania niektórych decyzji. Trzeba też pamiętać, że mieszkanie musi być wygodne dla osoby, która w nim mieszka, co oznacza coś innego dla różnych osób.

Projektant wnętrz musi poznać preferencje estetyczne klienta oraz zbadać, w jaki sposób będzie on konkretnie korzystał z przestrzeni. Istnieje zbiór bardzo ściśle określonych zasad, których trzymanie się jest warunkiem koniecznym uzyskania przestrzeni o określonej funkcjonalności. Brak znajomości musi doprowadzić do stworzenia przestrzeni niefunkcjonalnej. Zatrudnienie architekta wnętrz trzeba potraktować jako inwestycję w bronienie się przed takimi błędami.

Jest piękne! Każdy projektant wnętrz musi mieć w sobie także gen artysty. Przy zachowaniu wszystkich zasad formalnych wnętrze musi być też po prostu piękne. Architekt wnętrz posiada najróżniejsze inspiracje i zna szereg sprawdzonych rozwiązań, które w zgodzie z obecną modą sprawią, że mieszkanie będzie miało niepowtarzalny charakter i będzie zachwycało swoim wygładem, co jest w zasadzie gratisowym dodatkiem do funkcjonalności.

Mariusz Karczewski

Redakcja ryszardgorecki.pl