8 listopada 2016 Udostępnij

Nowoczesna kuchnia: najnowsze trendy w projektowaniu kuchennych wnętrz

Marzy ci się nowoczesna kuchnia?

Poznaj aktualne trendy w projektowaniu kuchnia. Dowiedz się czym różni się kuchnia – laboratorium od kuchni w stylu minimalistycznym. Poznaj zasady, jakimi trzeba się kierować, chcąc urządzić iście nowoczesną kuchnię.

Projektowanie wnętrz: nowoczesna kuchnia równie ważna jak salon

Bardzo mało rodzić może dzisiaj spotkać się w określonej godzinie na wspólnym posiłku w jadalni. Dla młodych ludzi zdecydowanie bardziej naturalne jest wspólne gotowanie. Wówczas można łączyć prace kuchenne z prowadzeniem rozmowy, prace domowe z wychowywaniem pociech. Coraz większy nacisk kładziony jest na to, aby zrezygnować z uciążliwego ceremoniału związanego z przygotowywaniem potraw i zasiadaniem do stołu.

Czy dzieje się to kosztem odświętności salonu bądź jadalni?

Niekoniecznie. Chodzi bowiem o to, aby to owa codzienność stała się świętem. Z tego powodu nowoczesna kuchnia nie jest już miejscem mniej ważnym niż reprezentacyjny salon. Kuchnia stała się częścią przestrzeni dziennej, w której spędzamy codziennie tak dużo czasu, że ona również musi być miejscem atrakcyjnym.

Architektura wnętrz: funkcjonalna i dostosowana do potrzeb kuchnia nowoczesna

Nowoczesna kuchnia przeszła kompletną transformację także, jeśli pod uwagę weźmiemy sposób jej urządzenia. Jeszcze nie tak dawno ergonomia służyła do tworzenia projektów kuchni – laboratoriów. Była pomocna również wówczas, gdy wykorzystać trzeba było małą przestrzeń M3. Dziś to domena komfortowych kuchni, w których piekarnik oraz ekspres do kawy znajdują się na wygodnym poziomie, blaty mają wysokość dopasowaną do wzrostu domowników, urządzenia są w stanie gotować samodzielnie, zmywarki pracują naprawdę cicho, a lodówka przypomni, kiedy konieczne jest zrobienie zakupów. Można jeszcze bardziej zoptymalizować funkcjonowanie kuchni.

Meble kuchenne

Wystarczy dokładnie określić oraz uściślić wymagania. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie tylko projektanci kuchni stworzyli nowoczesne standardy. Nowym standardem jest dzisiaj również możliwość wyboru, a następnie dostosowania wyposażenia kuchni do potrzeb jej użytkowników. Dzisiaj tak naprawdę każdy jest w stanie wymyślić swoją kuchnię na nowo. Wszystko uzależnione jest od tego, co zamierzamy w niej gotować, jaki tryb życia prowadzimy, jak odżywiają się domownicy.

Na pierwszy plan wysuwają się dwa kierunki. Przyjmuje się, że będą one rozwijały się najbardziej intensywnie w najbliższych latach. Domowa kuchnia jak wnętrze profesjonalistów. Jednym z trendów są kuchnie wzorowane na tych profesjonalnych. Znaleźć można więc w nich duże urządzenia, wyspecjalizowane blaty, szafy, które mieszą mnóstwo naczyń, sztućców oraz rozmaitych narzędzi. To właśnie z tego nurtu wywodzą się duże wyspy kuchenne, które wyposażone są coraz lepiej. Ułatwiają one gotowanie wraz z rodziną oraz przyjaciółmi.

Kuchnia minimalistyczna

W tym wypadku w kuchni znajdują się niewielkie urządzenia, które zajmują naprawdę bardzo mało miejsca. Najczęściej ukryte są one za drzwiami szaf. Takie projekty kuchni tworzone są najczęściej z myślą o mieszkaniach znajdujących się w miejskich apartamentowcach. Sprawdzają się również w niewielkich domach, w których liczy się naprawdę każdy centymetr tak cennej przestrzeni.

Mariusz Karczewski

Redakcja ryszardgorecki.pl