8 listopada 2016 Udostępnij

Twoje wnętrze

Projektowanie wnętrz

Nie ma jednej recepty na stworzenie doskonałego, idealnego wnętrza. To bowiem sprawa niezwykle indywidualna uzależniona od osobistych upodobań i gustu, trybu życia i potrzeb domowników. Jest to kilka ogólnych zasad, które można stosować i dzięki nim uda się unikać rozczarowania. Przy projektowaniu wnętrz trzeba brać pod uwagę takie czynniki jak przestrzeń, światło, kolory, wzory, faktury, meble czy inne elementy wystroju. Od ich harmonijnego połączenia będzie zależeć estetyka lokum oraz samopoczucie domowników.

Aranżacje wnętrz

Trzeba pamiętać, że urządzenie wnętrz nie będzie sprawą łatwą, ale mamy pewne uniwersalne zasady jakie będzie można zastosować i dzięki nim uda się poprawić wygląd wnętrz. Na początek zajmujemy się przestrzenią mając na uwadze również to, że architektura wnętrz to w dużej mierze sztuka iluzji. Naszą percepcję wnętrza będą kształtować te elementy jakie będą się tam znajdować. Duża przestrzeń zachwyca i od razu będzie podnosić wartość mieszkania, staje się synonimem wygody. Jednak wiele osób nie może mieć takiego luksusu. Dlatego właśnie większość pomieszczeń to zwykły plan prostokąta, mały metraż i do tego ograniczający niski sufit. Już po kilku krokach znajdziemy się pod ścianą. To jednak nie koniec świata, ponieważ mamy kilka ciekawych tricków, dzięki którym uda się nam optycznie powiększyć takie pomieszczenie i będzie wyglądało nieco lepiej.

Projektant wnętrz

Oczywiście znaczącym wsparciem może tutaj być projektant wnętrz, który nam wiele podpowie i będzie w stanie powiększyć optycznie to nasze wnętrze. Na sam początek dobrze będzie wynieść z pomieszczeń meble i sprzęty. Nadmiar będzie sprawiał, że pokój wydaje się mniejszy, robi się ciasny, niewygodny. Jeśli nie będzie mebli to bardzo szybko zobaczymy, że nic nam nie ogranicza przestrzeni. W tym przypadku mniej będzie znaczyć więcej. Kolejny krok to wprowadzanie na ściany koloru białego, efekt będzie bardzo szybko zauważalny.

Dekoracja mieszkania

Puste białe ściany od razu będą robić optycznie złudzenie większej powierzchni. Jednocześnie w ten sposób nie będziemy go niszczyć nadmiarem mebli, tkanin czy bibelotów. W niewielkich pokojach najlepiej będzie ograniczyć ilość sprzętów do minimum, które będzie dla nas najwygodniejsze. Trzeba mieć szafy, szuflady schowki, gdzie te różne dodatki będzie można schować. Można także przygotować schowki, które posłużą jako siedziska i to będzie rzeczywiście komfortowe rozwiązanie. Drzwi szafy mogą mieć lustrzane powierzchnie co stworzy wrażenie nieco większej powierzchni. W tworzeniu tej iluzji istotną rolę będą miały okna i widok za nimi.

Okna zapewnią nam kontakt z otoczeniem są tak naprawdę źródłem światła i powietrza. Dlatego nie powinno się ich zasłaniać przez firanki oraz zasłony o ile nie będzie to rzeczywiście konieczne. Świeżo umyte czyściutkie okno poprawiać będzie wygląd dosłownie każdego pomieszczenia. Od razu zrobi się nieco jaśniej, przestronniej. Pod oknem umieścić będzie można jasne meble, białe szafki. Będą odbijały światło do wnętrza. Pamiętajmy, że nic tak nie powiększy pomieszczenia niż jego odpowiednie oświetlenie. Warto więc do maksimum wykorzystywać dostępne światło dzienne i dobrze rozplanować elektryczne oświetlenie.

Justyna Michoń

Redakcja ryszardgorecki.pl