8 listopada 2016 Udostępnij

Projektowanie wnętrz

Nie da się wskazać jednej mającej uniwersalny charakter recepty na perfekcyjne wnętrze. Jest to kwestia indywidualna, która zależna jest między innymi od upodobań, gustu, trybu życia, a także potrzeb, jakie mają domownicy. Wskazać można natomiast kilka ogólnych zasad, których zastosowanie sprawia, że uniknięcie rozczarowań jest naprawdę możliwe.

Projektowanie wnętrz

Przystępując do projektowania wnętrza, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

-przestrzeń;

-światło;

-kolory;

-wzory oraz faktury;

-meble oraz inne elementy wystroju.

Ich harmonijne oraz racjonalne połączenie wpływa na estetykę lokum oraz samopoczucie domowników. Urządzanie wnętrz nie jest umiejętnością, której opanowanie jest naprawdę proste. Wskazać można jednak kilka zasad, których stosowanie wpływa korzystnie na wygląd pomieszczeń. W pierwszej kolejności zajmijmy się przestrzenią. Należy mieć na uwadze, że architektura wnętrz w znacznej mierze opiera się na sztuce iluzji. Na naszą percepcję wnętrza wpływają: -ściany; -podłoga; -sufit.

Przestronne mieszkanie

W niektórych przypadkach również belki oraz kolumny. Wysoki sufit sprawia, że pomieszczenie wydaje się być przestronne. Duża przestrzeń wzbudza zachwyt oraz sprawia, że wartość mieszkania ulega podniesieniu. Jest to również synonim wygody. Niestety, tak naprawdę bardzo mało osób może pozwolić sobie na taki luksus. Wysokie zawieszone sufity charakteryzują mieszkania znajdujące się w pochodzących jeszcze sprzed wojny kamieniach oraz nowoczesnych apartamentach.

Architektura wnętrz

Większość pomieszczeń, w których mieszka zdecydowana większość z nas to raczej kiepskie proporcje. Sufit jest zbyt niski, mieszkanie ma plan zbyt wąskiego prostokąta, charakteryzuje je mały metraż. Aby znaleźć się pod ścianą, trzeba pokonać na ogół jedynie kilka kroków. Niestety, ścian nie da się rozsunąć, a sufitu nie jesteśmy w stanie podnieść. Wystarczy jednak sięgnąć po kilka prostych tricków, aby pomieszczenie optycznie wydawało się większe. Zaczynając, warto wynieść z mieszkania wszystkie meble i sprzęty, które znajdowały się w nim dotychczas. Kiedy bowiem jest ich zbyt wiele, mieszkanie wydaje się mniejsze, zbyt ciasne i mało wygodne. Gdy mebli nie ma, przestrzeń nie jest niczym ograniczana. Warto przestrzegać w tym przypadku zasady, że mniej znaczy więcej.

Następny krok to pomalowanie ścian na biało. Efekt widać natychmiast. Kiedy pomieszczenie jest puste, a jego ściany pomalowane na biało, nie widać połączeń między ścianą, podłogą oraz sufitem. To prosty sposób, aby uzyskać efekt większej przestrzeni. Należy zmniejszyć nie tylko ilość mebli, ale również tkanin oraz bibelotów. W pokojach o małej przestrzeni warto zmniejszyć ilość sprzętów do koniecznego minimum. Jak najwięcej rzeczy powinno się przechowywać w schowkach, szufladach oraz szafach. Schowki mogą również pełnić rolę wygodnych siedzisk. Drzwi szafy mogą być pokryte lustrem. W efekcie przestrzeń również będzie wydawała się większa

Robert Witczak

Redakcja ryszardgorecki.pl