6 listopada 2016 Udostępnij

Biuro w domu - jak pracować, żeby się nie rozpraszać

Pewnie wiele osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że aż 11% aktywnych zawodowo mieszkańców Unii Europejskiej pracuje w domu. Taki model pracy ma rzeczywiście sporo zalet, ale wymagać będzie od nas samodyscypliny i dobrej organizacji czasu pracy. Źle wyposażone pomieszczenie zwiększyć może poziom frustracji, poczucie wyczerpania pod koniec dnia. Warto wiedzieć jak za pomocą kilku trików zwiększyć własną wydajność i możliwość komfortowej pracy w domu. Wiele będzie zależeć od nas. w pracy spędzamy jedną trzecią swojego życia, dlatego te warunki pracy muszą być dobrze przygotowane i warto zająć się komfortową aranżacją przestrzeni.

Jak wydzielić miejsce na biuro, o czym pamiętać?

Przede wszystkim zacząć trzeba od uporządkowania rzeczywistości blisko siebie. Oddzielamy przestrzeń do wykonywania pracy od przestrzeni domowej. Jeśli uda się wygospodarować pokój z zamykanymi drzwiami to będzie to najlepsze z możliwych rozwiązań. Jeśli nie da się tego zrobić staramy się przygotować kąt do pracy jak najdalej od telewizora oraz lodówki. Jeśli pracować musimy w domowym zgiełku dobrze będzie wybrać słuchawki wyciszające, które dadzą nam komfort pracy.

Jeśli będziemy przygotowywać biuro w jadalni albo sypialni musimy wydzielić je od reszty mieszkania ścianką czy parawanem. Im bardziej uda się nam to miejsce odsunąć od siebie tym łatwiej będzie można się skupić. To ważne dla zachowania odpowiedniej równowagi psychicznej oraz komfortu pracy.

Jakie meble wybierać?

Wielkość biurka uzależniona będzie od ilości miejsca jakie jest do dyspozycji. Na pewno przyda się także kilka szuflad na dokumenty. Biurko musi mieć odpowiednią wysokość i powinno być usytuowane w takim miejscu, gdzie będzie dostęp do dużej ilości światła dziennego. Wysokość biurka będzie dopasowana do wzrostu osoby, która będzie przy tym biurku pracować. Dobiera się to pod kątem wzrostu. Średnio mamy wzrost 175 cm i wtedy biurko ma 75 cm. Podobnie będzie w przypadku krzeseł, które dla przeciętnego wzrostu mają 50 cm. Warto będzie wykonać prosty test. Siadamy przy biurku i kładziemy ręce na blacie stołu. Jeśli przedramiona z osią ciała tworzą kąt prosty to będzie można oczekiwać, że będzie to wygodne biurko.

Praca w domu

Krzesło biurowe

Podobnie krzesło musi być dobrze dopasowane, ponieważ wpływa bezpośrednio na efektywność naszej pracy. wiele godzin siedzenia na starym niewygodnym krześle doprowadzi do poważnych bólów kręgosłupa, zmęczenia i dalej do problemów z koncentracją. Krzesło powinno mieć regulowane siedzisko i odpowiednie oparcie dla kręgosłupa. Dobrze jeśli dodatkowo ma wysokie oparcie, zagłówek i podnóżek. Ciągłe przebywanie w pozycji siedzącej sprawia, że nasza efektywność z czasem będzie coraz mniejsza, będziemy czuli dyskomfort, gdy chodzi o nasz kręgosłup. Dlatego obok domowego biura urządzamy również kącik kawowy przy którym będzie można usiąść i się relaksować. Tam wykonać można pracę, do których nie potrzebujemy komputera.

Oświetlenie

Ważnym elementem będzie oświetlenie, oczywiście w miarę możliwości światło dzienne, przy którym najlepiej będzie pracować, ale nie ma sensu oszczędzać na dobrych lampach czy żarówkach. Warto pamiętać, że mocne światło sprzyja koncentracji i oczy będą się mniej męczyć. Spersonalizowane biuro to miejsce, gdzie wszystko będzie dopasowane do naszych oczekiwań i będziemy czuli się tam doskonale. Dba się w biurach obecnie o nawet najmniejsze szczegóły, tak by osoba, która będzie z nich korzystała czuła się rzeczywiście komfortowo.

Robert Witczak

Redakcja ryszardgorecki.pl