8 listopada 2016 Udostępnij

Projektowanie wnętrz - krok po kroku

Trudno szukać jednej uniwersalnej recepty, która pozwoli idealnie urządzić każde wnętrze. Jest to bowiem kwestia indywidualna, na którą wpływ ma: -gust; -tryb życia; -upodobania domowników. Wskazać można natomiast kilka ogólnych zasad, które sprawią, że uniknięcie rozczarowania wcale nie będzie takie trudne.

Projektowanie wnętrz

Projektując wnętrze, należy uwzględnić przede wszystkim:

-przestrzeń;

-światło;

-kolory;

-wzory oraz faktury;

-meble oraz innego rodzaju elementy wystroju.

To harmonijne oraz racjonalne połączenie tych elementów wpływa na estetykę lokum oraz samopoczucie domowników, którzy w nim mieszkają. Urządzanie wnętrz to umiejętność, której opanowanie jest naprawdę trudne. Wskazać można jednak kilka uniwersalnych zasad, których stosowanie sprawia, że wygląd pomieszczeń ulega istotnej poprawie. Na pierwszy plan idzie przestrzeń. Nie można bowiem zapomnieć, że architektura wnętrz to przede wszystkim sztuka iluzji.

Na percepcję wnętrza mają wpływ:

-ściany;

-podłoga;

-sufit

W niektórych przypadkach dochodzą jeszcze belki oraz kolumny. Wysoki sufit to najlepszy sposób na to, aby wnętrze wydawało się bardziej przestronne. Duża przestrzeń zawsze wzbudza zachwyt. Jest także synonimem wygody oraz jednym z tych czynników, które podnoszą wartość mieszkania. Niestety, tak naprawdę mało kogo z nas stać na to, aby móc pozwolić sobie na taki luksus. Wysoko zawieszone sufity charakteryzują mieszkania znajdujące się w przedwojennych kamieniach oraz nowoczesnych apartamentach.

Architekt wnętrz

Architektura wnętrz

W zdecydowanej większości przypadków mieszkamy w mieszkaniach i domach o dość kiepskich proporcjach. W pomieszczeniach sufit jest niski, powierzchnia niewielka. Do tego pomieszczenie ma kształt wąskiego prostokąta. Aby znaleźć się pod ścianą, wystarczy pokonać jedynie kilka kroków. Sufitu nie podniesiemy, a ścian nie rozsuniemy. Wystarczy jednak kilka prostych tricków, aby pomieszczenie optycznie powiększyć. Warto zacząć od wyniesienia wszystkich mebli oraz sprzętów. Kiedy jest ich zbyt dużo, pokój sprawia wrażenie mniejszego. Wydaje się być w efekcie ciasny oraz niewygodny. Kiedy mebli nie ma, przestrzeń nie jest niczym ograniczona. Jest to jeden z tych przypadków, kiedy mniej znaczy więcej.

Kolejny krok to pomalowanie pokoju na biało. Efekt jest widoczny natychmiast. Kiedy pomieszczenie jest puste, a jego ściany pomalowane na biało, nie widać łączenia między ścianą, podłogą oraz sufitem. To jeden z prostszych sposobów, aby przestrzeń wydawała się większa. Należy wystrzegać się zbyt dużej ilości mebli, bibelotów oraz tkanin. Jeśli pokój jest niewielki, liczbę sprzętów należy ograniczyć do koniecznego minimum. Zaleca się jak najwięcej rzeczy umieszczać w schowkach, szufladach oraz szafach.

Schowki mogą pełnić jednocześnie jeszcze jedną funkcję: sprawdzają się doskonale jako siedziska. Drzwi szafy mogą mieć powierzchnię lustrzaną. To kolejny sposób na to, aby w pomieszczeniu wyczarować wrażenie większej przestrzeni. Nie można zapominać również o oknach, które także pełnią ogromną rolę, jeśli chodzi o tworzenie iluzji przestrzeni.

Mariusz Karczewski

Redakcja ryszardgorecki.pl