8 listopada 2016 Udostępnij

JAK ZAPROJEKTOWAĆ SALON/POKÓJ DZIENNY? - CZ. II

RADA 5 - W SPRAWIE TELEWIZORA

Telewizor w zdecydowanej większości przypadków umieszczamy po prostu za wysoko. W efekcie znajduje się on w miejscu idealnym, gdybyśmy chcieli telewizję oglądać, stojąc. Tymczasem w prawidłowo umieszczonym telewizorze środek ekranu powinien być nie wyżej jak na wysokości oczu widza. Komfort oglądania programu uzależniony jest od prawidłowego oświetlenia, a także właściwej odległości od ekranu. Dzięki temu nasz wzrok się zbyt szybko nie będzie. Zaleca się, aby oglądać telewizję przy słabym i dobrze rozproszonym świetle.

Musi to być światło nie powodujące pojawienia się refleksów na ekranie. Przydatne okazują się być również ściemniacze. Za odbiornikiem powinno być również łagodne światło. W niektórych modelach dostępnych dzisiaj wbudowane jest oświetlenie. Telewizor należy umieścić również w miejscu, w którym nic nie będzie zakłócało oglądania emitowanego programu. Nie należy ustawiać telewizora naprzeciwko okna. Odbijające się światło będzie bowiem widoczne na ekranie.

RADA 6 – OŚWIETLENIE

Okazuje się, że centralny żyrandol umieszczony na suficie to zbyt mało. Aby oświetlenie salonu było funkcjonalne, niezbędne jest zastosowanie kilku różnych źródeł światła. Warto postawić więc na żyrandol bądź kilka natynkowych bądź wpuszczanych w podwieszany sufit opraw. Niezbędne są również dekoracyjne lampy stojące. Dzięki nim nie tylko stworzymy przytulny klimat w salonie, ale również wyczarujemy kącik do czytania. Zdjęcia i obrazy wiszące na ścianach można oświetlić za pomocą kinkietów bądź umieszczonych w suficie reflektorków.

Klimatyczny salon

Należy jednak być ostrożnym. Zbyt duża ilość lamp w polu widzenia nie jest zaletą, a błędem projektowym. Dlatego należy łączyć oprawy dekoracyjne z technicznymi, które ukryte są w suficie bądź mają charakter natynkowy. Warto zadbać o to, aby różne lampy bądź całe grupy lamp umieszczone zostały na niezależnych obwodach elektrycznych. Dzięki temu będzie można włączać je niezależnie od siebie.

RADA 7 – KOLORY

Idealnie, jeśli kolorystyka salonu będzie odpowiadała wszystkim domownikom. Jest to przecież wspólny pokój. W związku z tym każdy powinien czuć się w nim dobrze. Zaleca się, aby w salonie zastosować ciepłą paletę barw bliskich naturze. Idealnie sprawdzają się więc najróżniejsze beże, delikatne róże. Postawić można na kolory neutralne, które dodają energii i sprawiają, że pojawia się w nas radość życia, a jednocześnie sprzyjają odpoczynkowi i spotkaniom w gronie najbliższych. Sprawiają także, że salon staje się miejscem naprawdę przytulnym. Jeśli jednak mamy ochotę, możemy postawić także na inne kolory.

Z pewnością nie należy odwracać się od bieli. W modnie urządzonych wnętrzach białe są już nie tylko podłogi, ściany oraz sufit, ale także meble. To bez wątpienia rozwiązanie niezwykle praktyczne. Pomalowanie ścian białą farbą oraz umycie lakierowanych na biało mebli to naprawdę proste zadania, z którymi każdy sobie bez trudu poradzi. Trzeba jednak pamiętać, że połączenie tylko ciepłych barw albo tylko zimnych nie jest dobrym wyborem. Da nudny i mdły efekt. Niekiedy wystarczy postawić na niewielkie urozmaicenia poprzez wzór na zasłonach bądź dywanie.

RADA 8 - NA ŚCIANY

Można w salonie pozwolić sobie na większy rozmach. Dozwolone są wszystkie znane techniki dekoracyjne.

Justyna Michoń

Redakcja ryszardgorecki.pl