8 listopada 2016 Udostępnij

JAK ZAPROJEKTOWAĆ SALON/POKÓJ DZIENNY? - CZ. I

RADA 1 - FUNKCJONALNIE PODZIEL PRZESTRZEŃ

Pokój dzienny pełni najczęściej rolę pokoju do wszystkiego. Jest wykorzystywany również jako reprezentacyjny salon. Najczęściej jest pokojem telewizyjnym, kinem domowym, miejscem, w którym spożywamy posiłki, miejscem do czytania, słuchania muzyki, pracy oraz zabaw z dziećmi. Kiedy pojawia się taka potrzeba, zamienia się również w sypialnię dla gości. Przede wszystkim jest to jednak miejsce, w którym spotykamy się z rodziną oraz znajomymi.

Aby salon był miejscem idealnym do tego wszystkiego, trzeba zacząć od stworzenia funkcjonalnego planu. Należy ustalić w jakim miejscu stanie stół, sofa, a gdzie ustawić telewizor. Koniecznie trzeba zaznaczyć umowne granice między poszczególnymi strefami. Jest na to kilka sposobów. Można postawić na sufit podwieszany, różne materiały wykończeniowe, różne kolory. Jest to jeden ze sposobów na wprowadzenie wrażenia ładu.

RADA 2 - ZREDUKUJ ILOŚĆ MEBLI

Nie bez powodu mówi się, że przestrzeń to luksus. Dlatego warto zrobić wszystko, aby w pokoju nie panował nadmiar szafek oraz szaf nawet wtedy, kiedy ma to odbyć się kosztem powierzchni. Idealnym rozwiązaniem okazują się być wbudowane szafy oraz regały. Postawić można również na meblościankę. Współczesne regały w niczym nie przypominają tych, które znane są z minionej epoki. Składać można – podobnie jak z klocków – moduły o rozmaitych funkcjach. W efekcie zyskamy miejsce do przechowywania książek, płyt CD, szkła stołowego czy szafkę na telewizor.

Nowoczesne meble

RADA 3 - ODWAŻNIE ODSUŃ MEBLE OD ŚCIAN

Znany projektant Piero Lissoni zwykł mawiać, że wszystkie jego sofy to wyspy. I dokładnie w ten sposób powinno się je traktować. Ustawiamy je centralnie, tworząc tym samym miejsce do wypoczynku. Pod ścianą znajduje się natomiast doskonałe przejście. Warto pamiętać, że także biurko, stół, konsola oraz komoda wcale nie muszą być ustawione pod ścianą. Nie jest prawdą stwierdzenie, że odsunięcie mebli od ścian to rozwiązanie sprawdzające się wyłącznie w dużych przestrzeniach i optycznie zmniejszające wnętrze. By meble nie zagracały niepotrzebnie przestrzeni, wystarczy postawić na kanapę i krzesła mające niskie oparcia.

RADA 4 - SOFY, FOTELE, STOLIKI

Ustawiając jedną sofę frontem do telewizora, zyskujemy miejsce idealne, jeśli chcemy na przykład obejrzeć serwis informacyjny. Już jednak do konwersacji z przyjaciółką miejsce to dobre nie będzie. Zupełnie inaczej, jeśli postawimy na dwie sofy znajdujące się naprzeciwko siebie. To kombinacja bardzo tradycyjna. Sprawdza się doskonale w przypadku wszystkich tych, którzy uwielbiają salonowe życie. Dostępne dzisiaj nowoczesne sofy modułowe dają jeszcze więcej możliwości kombinacji.

Dostępne są modele z podnóżkami, szezlongiem, zintegrowanymi stolikami. Bez wątpienia warto docenić fotele. Mające niską wagę fotele sprawiają, że możliwe staje się elastyczne aranżowanie salonu. Te dostępne dzisiaj są także naprawdę bardzo wygodne. Ustawiając dwa fotele vis a vis sofy, również stwarzamy miejsce idealne na towarzyską rozmowę.

Robert Witczak

Redakcja ryszardgorecki.pl