8 listopada 2016 Udostępnij

Aranżacja łazienki

Doskonale urządzona łazienka to połączenie estetycznego wyglądu i ogromnej funkcjonalności. Niezwykle trudne w łazience jest zamontowanie w odpowiednich miejscach szafek, uchwytów oraz rozmaitych schowków. Jest to tym trudniejsze, im mniejsza jest łazienka. W małych łazienkach należy umiejętnie wykorzystywać nawet najmniejszy kawałek wolnego miejsca. Kiedy będziemy już mieli pewność, co w jakim miejscu powinno się znajdować, należy skoncentrować się na wybraniu odpowiednich materiałów.

Drewno w łazience

Warto zaszaleć i zdecydować się na materiał, który bardzo często do łazienki wydaje się być mało odpowiedni. Chodzi oczywiście o drewno. Drewno w łazience wykorzystywane jest naprawdę od bardzo dawno. Trwająca jednak ciągle moda na tak zwane wióry sprawiła, że na długi czas drewno z naszych wnętrz po prostu zniknęło. Na szczęście wraz z modą na drewniane meble powoli wraca. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że nie jest to rozwiązanie tanie. Drewno idealnie sprawdza się w przypadku projektów naprawdę nowoczesnych domów oraz mieszkań.

Nie ma więc przeciwwskazań, aby zastosować je również w łazience. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby naprawdę ostrożnie podchodzić do wyboru gatunku drewna. Nie bez znaczenia jest również jego odpowiednie zabezpieczenie. Umieszczenie w łazience drewnianych elementów naprawdę nie jest proste. Warto jednak nieco się pomęczyć, bo końcowy efekt może naprawdę oszałamiać. Jest również niezwykle oryginalny.

W jaki sposób można wykorzystać drewno w łazience?

Pomysłów jest naprawdę mnóstwo. Przede wszystkim można zamontować w łazience zrobiony z drewna blat. Sprawdzą się także drewniane meble łazienkowe, dekoracje z drewna, ramy luster. Z drewna mogą być wykonane wykończenia ścian i podłóg, a nawet umywalka. Drewno stanowi doskonałe połączenie z ceramiką łazienkową. Zastosowanie takiego materiału wykończeniowego sprawia, że dość chłodny wygląd łazienki staje się przyjemniejszy i cieplejszy.

Nowoczesne łazienki

Dzisiaj w modzie jest połączenie koloru sosny z ceramiką w kolorze białym. To połączenie, które nadaje drewnu przytulności, a jednocześnie kojarzy się z relaksem w saunie. Pomieszczenie, które przeznaczone jest na łazienkę może zostać również zabudowane wykonanymi z drewna panelami. Dokładnie to samo ustawienie można wykorzystać do wykonania zabudowy wanny. Należy jednak zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie drewna.

Wykończenie łazienki

Zła impregnacja może sprawić, że dojdzie do uszkodzenia drewna. W efekcie konieczne będzie zerwanie wszystkich paneli. Nie można zapominać również o dodatkowym wyposażeniu. W tej roli doskonale sprawdza się wykonana z drewna rama lustra. Taka prosta ozdoba sprawi, że łazienka zyska niebywały urok, a jednocześnie optycznie będzie wydawała się większa.

Jakie drewno w łazience sprawdzi się najlepiej?

Zdecydowanie najczęściej polecane gatunki drewna to modrzew, klon, dąb i buk. Można również bez obaw stosować takie egzotyczne gatunki drewna, jak: -iroko; -doussie; -merbau; -teak. Drewno egzotyczne uważane jest często za lepsze niż drewno krajowe. Wyjątkowo mocno poleca się drewno tekowe. Z uwagi na ogromną zawartość olejków naturalnych oraz kwasu krzemowego drewno to charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć oraz niezwykłą stabilnością. To zalety, które obecnie cenione są najbardziej. Decydując się jednak na inny gatunek drewna, nie wolno zapominać o właściwej impregnacji. Szczególnie warto sięgać po olej. Doskonale zabezpiecza drewna od środka.

Robert Witczak

Redakcja ryszardgorecki.pl