6 listopada 2016 Udostępnij

Mieszkanie w stylu skandynawskim

Urządzanie mieszkania w stylu skandynawskim wcale nie jest trudne, ale mimo wszystko trzeba posiadać odpowiednią wiedzę, by się to udało.

Co konkretnie trzeba wiedzieć? Zobaczmy.

Styl skandynawski

Skandynawia to prostota formy i treści, która przekłada się na mieszkanie przestronne i funkcjonalne bez zbędnych form. Tak urządzone mieszkanie odnosi się do chłodu Skandynawii, ale także do gościnności i kultu domowego ogniska, jaki panuje w tym regionie. Najważniejsza jest tutaj czystość formy połączona z zimnymi barwami, głównie bielą i szarością, ale także z czasami pomijanymi brązami. Drewno w stylu skandynawskim Istotnym elementem tego stylu jest drewno naturalne.

Polecamy: Agata Meble - aktualne promocje >>

Znajduje ono zastosowanie najczęściej na podłodze, gdzie bywa pozostawiane w niezmienionej formie, ale często deski podłogowe są bielone lub zwyczajnie malowane na biało. Można też zastosować specjalne matowe lakiery. Podobnie wygląda sprawa mebli, które zazwyczaj po prostu pozostają białe. Meble skandynawskie cechuje minimalizm formy.

Oświetlenie w stylu skandynawskim

Na północy, gdzie naturalnego światła jest zdecydowanie mniej, kwestia odpowiedniego zarządzania nim jest bardzo ważna. Zauważyć można awersję do wszelkiego rodzaju firan i zasłon, nie licząc tych, które pełnią jedynie rolę estetycznego dodatku do pomieszczenia. Zdecydowanie częściej wykorzystywane są rolety, które można potem całkowicie usunąć z okna. Umożliwia to korzystanie z maksimum naturalnego światła. Światło sztuczne jest oczywiście niezbędne, ale i tutaj należy stosować minimalizm. Styl skandynawski lubi metalowe i szklane lampy, mogą w nich pojawiać się papierowe klosze i ważne jest, by wszystko miało tutaj nieskomplikowane, geometryczne kształty.

Dekoracja salonu

Paleta barw stylu skandynawskiego

Zdecydowanie najważniejsze dla stylu skandynawskiego są kolory jasne kojarzone z naturą. Cechą charakterystyczna tego stylu jest w praktyce biel, zazwyczaj połączona z szarością i beżami. Pozwala to na optyczne powiększanie pomieszczeń oraz na ich wizualne rozjaśnianie. Nie można jednak stworzyć pomieszczeń nudnych. Obronimy się przed tym poprzez stosowanie wstawek z brązu i grafitu. Bardzo często można zobaczyć też bieloną cegłę, a nawet krwiście czerwoną cegłę naturalną. Podobne rozwiązania stylistyczne odnajdziemy także w kuchni. Częste w ostatnim czasie jest montowanie klimatycznych kuchni na drewno.

Meble skandynawskie z charakterystycznymi dodatkami

Styl skandynawski lubi dodatki do mebli, takie jak chociażby obrusy dla stołu, narzuty na komody i szafki, a także poduszki na sofach. Ważne jest tutaj wykorzystywanie naturalnych tkanin, głównie lnu i wełny. Nie powinniśmy bać się wykorzystywać także różnych bibelotów, na przykład świeczników lub bogato zdobionych ramek na zdjęcia. Nie powinno ich być za dużo, ale za to powinny cechować się intensywną kolorystyką i ekstrawagancką formą, co pozwala przełamać chłodny i bardzo spokojny dominujący klimat szaro-brązowego wnętrza.

Justyna Michoń

Redakcja ryszardgorecki.pl