6 listopada 2016 Udostępnij

Kolory, wnętrza i budowanie nastroju

Każdy architekt wnętrz powie nam, że ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia ma ergonomiczne ukształtowanie przestrzeni i właściwe zestawienie jej funkcji, ale w dużej mierze na nasz nastrój będą wpływać kolory. Odpowiednie zarządzanie nimi zdecyduje, czy będziemy się dobrze czuć w danym pomieszczeniu.

Aranżacje wnętrz z wykorzystaniem konkretnych barw

Jeśli chcemy podkreślać świeżość, chłód i czystość danego pomieszczenia, najlepszym kolorem dla nas będzie niebieski. Jest to jeden z najbardziej lubianych przedstawicieli tak zwanych kolorów zimnych, ponieważ znakomicie sprawdza się do uspokajania nas i tym samym do tworzenia spokojnej przestrzeni. Nie jest na pewno przytulny, ale jest to kolor, dzięki któremu pomieszczenie będzie wizualnie większe. Dotyczy to wszystkich odcieni od najciemniejszych do najjaśniejszych.

Pomarańczowy to z kolei kolor optymistów. W jego otoczeniu mamy ochotę do działania. Kojarzy się nam zawsze z tropikami oraz orzeźwiającymi cytrusami. Można go zestawiać z niebieskim, gdyż znakomicie kontrastuje, a także z bielą oraz chłodnym zielonym, ponieważ te kolory ścian podkreślają energię pomarańczowego. Pamiętajmy, że bardzo intensywne odcienie pomarańczowego są najlepsze do dodatków i małych akcentów.

Wspomniane dodatki architekt wnętrz na pewno zaproponuje nam w towarzystwie spokojniejszych kolorów dominujących, takich jak beż, czerń i szarość. Są to kolory spokojnej pracy i koncentracji, ale potrzebują silnych dodatków, by nie były nudne.

Z zielenią również można przygotować pomieszczenie spokojne i poprawiające koncentrację, ale raczej nie będzie to pomieszczenie do pracy. Zielone pokoje, najlepiej zbudowanie z połączenia kilku odcieni tego koloru, są idealne do wypoczynku. Kolejny kolor, kolor żółty, biuro projektowania wnętrz zaproponuje nam niemal zawsze w pomieszczeniach słabo doświetlonych.

Urządzanie salonu

Aranżacje wnętrz opiera się o kolor żółty po to, by pokój miał więcej energii i nie wysysał jej z nas. Trzeba jednak pamiętać, że przesadna iluminacja pokoju będzie mecząca i intensywny kolor żółty w miejscu, gdzie już jest sporo światła, będzie sprawiał problemy. Jego spokojniejsze odcienie można stosować wszędzie tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z jedzeniem. Można go łączyć z błękitami i jasnymi odcieniami zielonego. Niezbyt ponura szarość także mu sprzyja.

Czerwony jest zdecydowanie rzadziej używany w aranżacji wnętrz, ponieważ jest to kolor mogący drażnić. Jeśli jednak zabierze się za niego ktoś, dla kogo architektura wnętrz jest wyzwaniem i pasją, może połączyć go z niebieskim i w ten sposób stworzyć klimat orientalny. Czerwone farby najbezpieczniej jest jednak stosować w charakterze niewielkich dodatków, które czasami mogą urosnąć nawet do jednej ściany w pomieszczeniu. Poniekąd przeciwieństwem czerwieni jest biel. Powiększa pomieszczenia, ale może być monotonna, wiec drobne odważne wstawki są wskazane.

Robert Witczak

Redakcja ryszardgorecki.pl