8 listopada 2016 Udostępnij

Design bez barier – czyli sprawne wnętrza niepełnosprawnych

Wzornictwo, z którym stykamy się każdego dnia, niekoniecznie sprawdza się w przypadku osób zmagających się z rozmaitymi ograniczeniami ruchowymi. Nie wszystko, co dobrze wygląda jest także funkcjonalne. W przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową funkcjonalność i bezpieczeństwo są natomiast o wiele ważniejsze niż wygoda. Meble w mieszkaniu należącym do osoby niepełnosprawnej muszą być ergonomiczne oraz przemyślane. Idealnie, jeśli wyposażone są w rozmaite wnęki, które znacznie ułatwiają wykonywane każdego dnia obowiązki oraz pasują do poziomu sprawności ruchowej.

Projektowanie wnętrz: od progu

Idealnym rozwiązaniem jest ulokowanie kuchni możliwie jak najbliżej drzwi wejściowych. Ogromnym ułatwieniem dla osoby niepełnosprawnej jest wyspa, która zamontowana jest w centralnym miejscu kuchni. Dzięki niej przygotowywanie posiłków będzie o wiele prostsze. Następnym plusem jest dostęp do niższych szuflad. Aby osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim miała swobodny dostęp do mebli, pod blatami roboczymi nie powinno się montować żadnych szafek. Cokół powinien mieć natomiast wysokość czterdziestu centymetrów.

Trzeba zwrócić również uwagę na to, jak szeroko otwierają się drzwi w szafkach. Optymalnie jest, jeśli jest to od stu dziesięciu do stu osiemdziesięciu stopni. Wiszące i stojące szafki powinny znajdować się na wysokości od pięćdziesięciu do stu trzydziestu pięciu centymetrów nad ziemią. Istotny jest również przebieg ciągu komunikacyjnego „lodówka – zlewozmywak – płyta do gotowania – piekarnik”. Zaraz obok zlewozmywaka należy umieścić zmywarkę.

Umeblowanie pokoju

Architektura wnętrz: wyposażenie mebli w niezbędne systemy

W tym przypadku ogromną rolę odgrywają okucia meblowe. Bardzo przydaje się system wieszaków teleskopowych. Do ciekawszych, a jednocześnie najnowszych udogodnień dostępnych na rynku zalicza się windy do szafek. Sterowanie elektryczne sprawia, że szafki można bez trudu opuścić do wymaganej wysokości. Umożliwiają one także wysuwanie szafek do przodu. Na uwagę zasługują też windy do opuszczania bądź unoszenia blatów. Ciekawe są również systemy elektryczne przeznaczone do drzwi przesuwnych. Dzięki nim drzwi można otwierać i zamykać w sposób bezszelestny.

Jak działają?

Wystarczy delikatnie popchnąć skrzydło w określonym kierunku. Wygodę zwiększają również takie akcesoria, jak pantografy, wysuwane wieszaki, kosze na buty oraz odzież znajdujące się w garderobach. Nie można zapominać o czujnikach ruchu.

Salon oraz sypialnia

Aby osobie niepełnosprawnej było wygodnie, wszystko musi być montowane niżej niż normalnie. Wysokie meble to rozwiązanie, którego należy unikać. Osoba niepełnosprawna może bowiem – sięgając po coś – zwyczajnie upaść. Doskonale sprawdzają się natomiast niskie półki.

Justyna Michoń

Redakcja ryszardgorecki.pl